Vilniaus krašto švietimo muziejus įsikūręs istoriniame Ažulaukės mokyklos pastate, menančiame 1927 metus. 2013 metais šis pastatas buvo perduotas Vilniaus krašto etnografiniam muziejui.
Pagrindinė muziejaus veiklos kryptis – Vilniaus krašto švietimo istorijos tyrinėjimas ir paveldo išsaugojimas. Keičiantis politinėms santvarkoms, regione buvo pertvarkytas mokyklų tinklas – daugelis istorinių, gilias tradicijas turėjusių mokyklų buvo uždarytos, jų vietoje kūrėsi naujos, keitėsi mokytojų kartos. Vilniaus krašto švietimo muziejaus misija – kaupti, saugoti ir pristatyti eksponatus, dokumentus, kolekcijas bei kitus daiktus, atspindinčius švietimo raidą ir istoriją šiame krašte.
Muziejuje pristatomos įvairių mokomųjų dalykų ekspozicijos: fizikos, chemijos, biologijos, geografijos, astronomijos, matematikos, geometrijos, sporto, taip pat techninių mokomųjų priemonių ir kabinetų įrangos. Lankytojai taip pat gali apžiūrėti Jano Pakalnio archyvą, muzikos mokytojo Gabrielio Jano Mincevičiaus ekspoziciją bei etnografinį mokinio kampelį. Muziejaus bibliotekoje saugoma apie 400 mokyklinių vadovėlių, kuriuos galima pavartyti. Grožinė literatūra, periodiniai leidiniai, enciklopedijos ir kitos knygos saugomos muziejaus archyve.
Dovanotojų ir muziejaus darbuotojų pastangomis rinkiniai buvo papildyti fototekos, numizmatikos, bonistikos, filokartijos kolekcijomis, žaislais, natomis, raštijos darbais bei vinilinėmis plokštelėmis. Taip pat nuolat auga spaudinių, rankraščių, daiktų, dailės kūrinių, dokumentų ir tekstilės rinkiniai.
Muziejaus lankytojams, ypač vaikams, suteikiama unikali galimybė ne tik pamatyti, bet ir prisiliesti prie praeities daiktų. Jie gali pasėdėti senuose mokykliniuose suoluose, pavartyti senus vadovėlius, pasinaudoti skaičiuotuvais, mikroskopais, paskambinti autentišku skambučiu, žiūrėti filmus ir skaidres projektoriais, pagroti pianinu, išbandyti spausdinimo mašinėlę ar senąsias svarstykles.
Muziejuje vyksta vietos bendruomenių susitikimai, mokytojų konferencijos, edukaciniai užsiėmimai ir parodų pristatymai. Tai vieta, kurioje darniai susijungia kultūra, švietimas ir bendruomeniškumas.